Що таке енергетичні спільноти?

21.02.2025

Поточна кризова ситуація в електроенергетиці створює додаткові стимули до пошуку нових рішень та моделей, а енергетичні спільноти – одне з них.

Що таке енергетичні спільноти?

Енергетичні спільноти - це об’єднання громадян, організацій чи бізнесів, які спільно володіють і керують проєктами з відновлюваної енергетики. 

Енергетичну спільноту можна створити на базі індустріальних парків, медичних закладів, закладів освіти, ОСББ, громадських організацій, тощо. 

Члени такої спільноти створюють юридичну особу для виробництва електроенергії, у тому числі з відновлюваних джерел, і можуть займатися розподілом, постачанням, споживанням, агрегацією, зберіганням енергії, наданням послуг з енергоефективності або послуг із заряджання електромобілів, або надавати інші енергетичні послуги своїм членам.

Яка роль енергетичних спільнот у контексті повоєнної відбудови України?

Планування та здійснення повоєнної відбудови відбувається вже сьогодні, включно з енергетичним сектором. У цих умовах важливим є врахування як поточних потреб та викликів, так і майбутніх. Саме ці міркування є в основі дискурсу про «відбудувати краще, ніж було» та «зелену повоєнну відбудову». Це стосується як джерел генерації електроенергії, так і мереж її передачі та розподілу. 

Енергетичні спільноти можуть бути важливим інструментом зеленої повоєнної відбудови. Так, експерти вважають дуже вигідними напрямками для енергетичних спільнот створення автономних проєктів на новозбудованих та відбудованих вулицях, у житлових комплексах, та навіть окремих будинків, а також соціальних (зокрема, комунальних) об’єктів.

Енергетичні спільноти можуть бути одразу частиною планування таких об’єктів для цілей енергозабезпечення (електропостачання, теплопостачання, охолодження).

Крім того, енергетичні спільноти можуть бути додатковим інструментом для забезпечення безперервності енергопостачання в умовах війни, а в довгостроковій перспективі сприяти децентралізації та розвитку розподіленої генерації.

Як законодавство регулює діяльність енергетичних спільнот?

У 2019 році ЄС ухвалив пакет законодавчих ініціатив «Чиста енергія для всіх європейців» з метою полегшення переходу від викопного палива до більш екологічно чистої енергії та інституціоналізував концепцію енергетичних спільнот двох типів: громадські енергетичні спільноти та спільноти відновлюваної енергетики. Водночас, громадські енергетичні ініціативи мають багаторічний досвід роботи в ЄС і почали свою діяльність задовго до того, як ЄС формалізував їх особливий статус.

Що ж до України, то наразі в національному законодавстві статус “зелених” енергетичних спільнот чітко не окреслено, що гальмує їх розвиток. Саме тому важливо закріпити концепцію створення енергетичних спільнот у локальних стратегічних та програмних документах.

Детальніше про проблеми та можливості розвитку енергетичних спільнот в Україні - за посиланням.

Як закріпити концепцію створення енергетичних спільнот на локальному рівні?

Над конкретними рішеннями ми зараз працюємо разом з РАЦ "Суспільство і довкілля" та Вінницькою міською рада за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

Вже запланували дещо корисне для Вінниці, наступного тижня чекайте на анонс ;)

P.S. Детальніше про спільноти зеленої енергетики у посібнику та подкасті.

 

Інші новини
04
березня
Детальніше
ГО "Агенція сталого розвитку СИНЕРГІЯ" – національний експерт у проєкті ENERCOM FACILITY!
Маємо за честь долучитися до ENERCOM FACILITY у якості національного експерта! Цей масштабний європейський проєкт спрямований на розвиток енергетичних спільнот та підтримку ініціатив у сфері відновлюваної енергетики.
21
лютого
Детальніше
У Вінниці стратегували над можливістю створення «зелених» енергетичних спільнот
Як створити та ефективно працювати енергетичним спільнотам у Вінниці, — представники ініціативних груп взяли участь у стратегічних сесіях для формування Дорожньої карти створення спільнот зеленої енергетики у ВМТГ.
04
лютого
Детальніше
Запрошуємо представників ініціативних груп на стратегічні сесії з формування “зелених” енергетичних спільнот
Як створити та ефективно працювати енергетичним спільнотам у Вінниці, - представників ініціативних груп запрошують долучитися до стратегічних сесій для формування Дорожньої карти створення спільнот зеленої енергетики у ВМТГ.
30
листопада
Детальніше
Старт проєкту “Зелений курс Вінниці: від стратегії до практики”
АСР “Синергія” спільно з РАЦ “Суспільство і довкілля” допомагатимуть Вінниці у розвитку Зеленого курсу